Goljak
o Planini
Goljak
Brdsko-planinski masiv Goljaka pripada Rodopskom planinskom sistemu, koji je jedan od najstarijih u Evropi. Predstavlja sistem planinskih vrhova koji sa zapada, od prevoja Lisice (1 186 m), zavija i spušta se na jugoistok ka Vranju, do Velje glave (1 181 m) i Kopiljaka (1 126 m). Ti vrhovi čine granicu jablaničkog kraja prema Kosovskom Pomoravlju (razvođe Jablanice prema Krivoj reci). Planina se na istoku proteže svojim obroncima tj brdo Hisar iznad Leskovca , do reke Veternice, koje je odvaja od Kukavice. Zapadno je kosovska planina Prugovac, severno Jablanička kotlina koja je odvaja od planine Radan. Južno je Kosovsko pomoravlje.
Goljak zauzima jugozapadne, južne i jugoistočne predele jablaničkog kraja.
Geološki sastav je raznovrstan, preovlađuju graniti i gnajsevi. Ispresecan je potocima i vododerinama nastalih tektonskim i drugim erozionim procesima.
Najviši vrh Goljaka je Velja glava (1.181 m.) i nalazi se na samoj granici opština Medveđa i Lebane, koja se u samo par kilometara graniči sa opštinom Kosovska Kamenica. Kanjon reke Šumanke, desne pritoke Jablanice, u dužini od jednog kilometra , čija visina sa desne strane kod Urmanskog visa iznosi 607 metara, a sa leve strane od toka kod Vlajkove utrine od 639 metara. Ogranci Goljaka prate rečni tok Šumanke sve do njenog spajanja sa rekom Jablanicom kod Lebana. U podnožiju planine, nedaleko od Medveđe nalazi se Sijarinska banja