Rudnik
o Planini
Rudnik
Rudnik, planina koja dominira Šumadijom, nalazi se oko 100 km južno od Beograda, odnosno 15 km od Gornjeg Milanovca. Varošica Rudnik je smeštena između 500 i 700 m nadmorske visine. Na Rudniku ima osam vrhova iznad 1.000 m nadmorske visine (zanimljivo da ima dva koji se zovu „Javor“), a najviši je Cvijićev vrh (1.132 m), ranije poznat kao Veliki Šturac. Najveće naselje na planini je varošica Rudnik.
Znatan deo planine je pod šumom sa pretežno bukovim stablima, a ima i hrasta, javora i mleča.
Vode Rudnika
Rudnik čini hidrografski čvor u Šumadiji, razvođe između slivova Velike Morave, Zapadne Morave i Kolubare. Sa severne strane planinu opkoljava Jasenica, leva pritoka Velike Morave, sa zapadne izvorišni kraci Despotovice, leve pritoke Zapadne Morave, a sa južne i jugoistočne Gruža, takođe leva pritoka Zapadne Morave. Rudnik je izvorište najvećih šumadijskih reka. Pored pomenutih tu je i Lepenica i Rača, obe leve pritoke Velike Morave.
Na samoj planini izviru rečice, koje se kasnije spajaju sa većim rekama u podnožju: Zlatarica (izvire u samom mestu Rudnik, zapadno od Cvijićevog vrha), Srebrenica (izvire istočno od Cvijićevog vrha, između vrhova Javor i Paljevine) i Jasenica (izvire na severoistočnoj padini planine), Brezovica (izvire zapadno od naselja Rudnik).
Vrhovi
Cvijićev vrh (ranije Veliki Šturac) - 1132 (m)
Mali Šturac (ranije Srednji Šturac) - 1113 (m)
Javor - 1107 (m)
Molitve (Belo polje) - 1096 (m)
Banetov vrh - 1089 (m)
Prlinski vis ranije Mali Šturac - 1058 (m)
Paljevine - 1052 (m)
Marjanac - 1028 (m)
Tavan (Bjelice) - 1007 (m)
Bezimeni vrh (Javor ravan) - 1006 (m)
Bezimeni vrh (Javor ravan) - 1002 (m)
Uvlaka - 958 (m)
Javor - 927 (m)
Kurjak - 924 (m)
Suvi grmovi - 920 (m)
Veliki laz - 909 (m)
Gradina - 830 (m)
Ostrvica - 758 (m)
Važno je napomenuti da se Ostrvica nalazi izdvojena od glavne planinske mase na kojoj su ostali vrhovi.
Planina Rudnik je, zahvaljujući svom položaju i rudnim bogatstvima, kroz čitavu istoriju imala veliki značaj. Počeci vađenja rude datiraju još u praistoriji, a razvoj rudarstva kreće pod Rimskom upravom, da bi se nastavio u srednjem veku i u savremeno doba. Detaljan prikaz istorije Rudnika nalazi se u članku o varošici Rudnik i selu Majdan.
Zahvaljujući izuzetnoj šumovitosti, prirodnim stazama zdravlja i blizini velikih gradova, Rudnik je pogodan za razvoj letnjeg i zimskog zdravstvenog, školskog, sportskog i lovnog turizma. Zbog svojih izvanrednih klimatskih uslova (velika osunčanost tokom godine, vazdušna strujanja, visoka jonizacija vazduha, nezagađena prirodna sredina) još 1922. godine Rudnik je bio proglašen za vazdušnu banju. Varošica i planina su povezane asfaltnim putem i velikim brojem staza zdravlja, a postoje i tereni za male sportove. Gosti mogu da planinare do Cvijićevog vrha i strmog vulkanskog uzvišenja Ostrvice, na kome se nalaze ostaci Jerininog grada. Gradovi su ostaci turske varoši i tvrđave podignute na srpskom utvrđenju zvanom Rudnik u kome je umrla Prokleta Jerina, a nedaleko su ruševine muslimanske bogomolje Mise. Na Rudniku je bilo ostataka antičkog (rimskog) i srednjovekovnog rudarstva. No, moderni površinski kopovi uglavnom su uništili te ostatke. Turisti mogu da posete obližnja istorijska mesta Oplenac i Takovo, manastire Vraćevšnicu, Voljavču, Blagoveštenje i Nikolje, a okolina Rudnika pruža mogućnost za lov na visoku i sitnu divljač.
Između vrha Javor i Cvijićevog vrha (sa njegove jugoistočne strane) nalazi se rezervat prirode, prirodno dobro „Veliki Šturac“, prvi put stavljeno pod zaštitu 1956. godine kao strogi prirodni rezervat, površine 8 hektara. Spada u prirodna dobra I kategorije - prirodno dobro od izuzetnog značaja.